Informacja Administratora

Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU

Nasza szkoła jest jedną z 15 szkół w całej Polsce, biorących udział w obecnie realizowanej, drugiej edycji projektu Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU  Projekt ten ma na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na drodze, pierwszej pomocy, bezpiecznego dorastania i bezpieczeństwa w sieci. Ważnym aspektem akcji jest udział służb mundurowych. Uczniowie brali udział w  spotkaniach z policjantami, którzy czynnie włączyli się w edukowanie uczestników akcji. Cały dzień odbywały się zajęcia dostosowane do różnych grup wiekowych od praktycznych zajęć w strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki, czy strefie pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym, przez zajęcia dydaktyczne w strefie bezpiecznego dorastania, do strefy teatru ze scenami aktorskimi skierowanymi dla najmłodszych klas.

Sztuka teatralna „Magiczne drzwi” angażowała małych widzów, którzy wspólnie z bohaterami opowieści poszukiwali odpowiedzi na najważniejsze problemy takie jak: stawianie granic, łamanie reguł, asertywność, bezpieczeństwo w domu i na ulicy.

Ogromne zainteresowanie wśród młodszych i starszych uczniów wzbudzało mobilne miasteczko ruchu drogowego zorganizowane w hali sportowej, wyposażone w mini znaki drogowe, sygnalizację świetlną, ścieżki i skrzyżowania z  gumowych mat oraz tablice edukacyjne. Łącząc naukę  z zabawą uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w zakresie poruszania się na rowerach i segwayach oraz zapoznali się z niebezpieczeństwami jakie kryje za sobą brawura na drodze.

Uczniowie brali także udział w pokazach udzielania pierwszej pomocy dotyczących radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz innych form udzielania pierwszej pomocy. W strefie zajęć interaktywnych oglądali filmy instruktażowe, prezentujące pożądane zachowania w przypadku: ataku padaczki, zakrztuszenia, rany z ciałem obcym i w wielu innych sytuacjach, w których wymagane są rozważne działania. Odbywały się także się zajęcia plastyczne, podczas których przy pomocy długopisów 3D i innych technik powstały ciekawe prace związane z bezpieczeństwem.

Uczniowie klas starszych w strefie bezpiecznego dorastania uczestniczyli w zajęciach z policjantem podczas których toczyło się między innymi 100 pytań do… - rozmowa policjanta z uczniami związana z tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Na zajęciach z cyberprzemocy uczestnicy zapoznali się z krótkimi filmikami przedstawiającymi różne scenki opowiadające o wykorzystaniu mediów społecznościowych i Internetu oraz wypracowywali alternatywne sposoby postępowania do przedstawionych sytuacji.

Starsi uczniowie wzięli udział w zajęciach, które miały na celu uświadomienie zagrożeń spowodowanych używkami.  Mieli możliwość skorzystania z prezentacji  alkogogli i narkogogli, czyli symulatorów upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków.

W Gifbudce  uczniowie  mieli okazję wykonać sobie zdjęcia i gify, które stanowią niebanalną pamiątkę uwieczniającą chwile spędzone w szkole podczas Akademii.

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w Akademii Bezpieczeństwa Fundacji PZU oraz drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy  realizatorom - firmie SOS MUSIC, która na zlecenie Fundacji PZU w sposób bardzo atrakcyjny i przystępny dla wszystkich grup wiekowych kompleksowo edukowała uczniów naszej szkoły w zakresie bezpieczeństwa.

wicedyrektor SP 3 Teresa Olejniczak