„Od giermka do rycerza w codziennym życiu, jako sposób na unikanie uzależnień”
Uczniowie klas ósmych skorzystali z zaproszenia Muzeum w Łęczycy na warsztaty łucznicze „Od giermka do rycerza w codziennym życiu, jako sposób na unikanie uzależnień”. Była to świetna okazja by zmierzyć się w sportowej rywalizacji na arenie łuczniczej, jaką stał się dziedziniec zamkowy. Warsztaty poprzedzone były prelekcją dotycząca profilaktyki uzależnień.
Rycerze z Trójkowego Kasztelu z drużyny VIII s i VIII b odwiedziliśmy łęczycki zamek. Na dziedzińcu naszej twierdzy członkowie bractwa rycerskiego Sagittari Saint Georgii wykonali pokaz swych umiejętności w posługiwaniu się łukiem i opowiedzieli o pochodzeniu i zastosowaniu tej broni na przestrzeni wieków. Bardzo ciekawie opowiadali o swej pasji do łucznictwa i zachęcali nas do szukania ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu. Mogliśmy spróbować walki bronią białą i strzelaliśmy z łuków. Zaznajomiliśmy się z różnymi rodzajami strzał i łuków. Strzelaliśmy z łuku prostego i refleksyjnego. Poznaliśmy znaczenie cisu w produkcji tej broni miotającej. Dowiedzieliśmy się, że Władysław Jagiełło wprowadził prawo oszczędzające cisy i zezwalające wykorzystywania jedynie drewna cisowego do produkcji łuków.
Aktywność i pasja może być alternatywą dla gier komputerowych i innych rzeczy od których nasz mózg chętnie i łatwo się uzależnia, więc usłyszeliśmy też zaproszenie do udziału w Turniejach Łucznictwa Historycznego - musimy, tylko jeszcze trochę dorosnąć.
Na koniec zjedliśmy skromny rycerski posiłek i powróciliśmy do naszego Kasztelu.
Opiekun: Danuta Domińczak