Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Płomień pamięci; listopad - grudzień 2025 r.

Muzeum Historii Polski z okazji stulecia ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie – jednego z najważniejszych symboli polskiej pamięci narodowej – zorganizowało ogólnopolską akcję „Płomień pamięci”, której celem było uhonorowanie bohaterów – często bezimiennych, spoczywających na cmentarzach w całej Polsce i poza jej granicami.

Samorząd Szkolny postanowił wziąć udział w tym patriotycznym przedsięwzięciu. Nasi uczniowie przygotowali znicze ozdobione w biało-czerwone barwy i zapalili je na grobach lokalnych bohaterów, spoczywających na łęczyckim cmentarzu. W tej żywej lekcji historii towarzyszyli uczniom opiekunowie Samorządu Szkolnego – p. Karina Kominiak, p. Katarzyna Zaleska, p. Andrzej Kurowski oraz p. Danuta Domińczak, która poszerzyła wiedzę o lokalnych bohaterach i miejscach ich pochówku. Akcja „Płomień pamięci” uświadomiła nam, że historia nie kończy się w muzealnych salach – żyje w znakach, symbolach i codziennych działaniach. Każdy zapalony znicz i każda biało-czerwona wstążka stała się częścią wspólnego świadectwa pamięci – o tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

Konflikty zbrojne są najtragiczniejszą i destrukcyjną częścią historii ludzkości. Często decyzje jednostek zaważyły na losach całych narodów. Nasi lokalni bohaterowie udowodnili, że życie ludzkie jest wartościowe tylko wtedy, gdy nie poddaje się złu. Dzięki ich bohaterskiej postawie wojny i zabory znamy tylko z książek, opowiadań i filmów. Wolność ma imiona tych, którzy za nią polegli. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać.